Usługi asenizacyjne. Co wchodzi w ich skład?
Asenizacja to sanitarny zabieg usunięcia nieczystości płynnych i półpłynnych z bezodpływowych zbiorników na ścieki. Nieczystości są usuwane za pomocą specjalistycznego sprzętu i wywożone pojazdami asenizacyjnymi. Usługi asenizacyjne świadczone są dla wszystkich gospodarstw domowych, które nie mogą zostać podłączone do lokalnej sieci kanalizacyjnej i gromadzą ścieki za pośrednictwem szamba.
Sprawdźmy, co jeszcze wchodzi w skład usług asenizacyjnych?
Jakie czynności obejmują?
Usługi asenizacyjne polegają na opróżnieniu zbiornika na szambo z nieczystości płynnych i półpłynnych oraz ich wywiezieniu za pomocą specjalistycznych pojazdów asenizacyjnych do oczyszczalni ścieków. To jednak nie wszystko. Usługi asenizacyjne obejmują także wszystkie czynności, związane z eksploracją przydomowych oczyszczalni ścieków.
Specjaliści od asenizacji pozbędą się nierozpuszczalnych osadów z osadnika gnilnego i rozwiążą problem zamulonego systemu odprowadzania. Dodatkowo zajmą się oczyszczeniem przydomowej oczyszczalni ścieków, przede wszystkim wymianą filtrów powietrza oraz dyfuzorów i membran w systemach napowietrzania. Usługi asenizacyjne bardzo często obejmują także czynności niezwiązane bezpośrednio z asenizacją, jak wynajem przenośnych toalet lub transport na wywrotkach materiałów sypkich o przeznaczeniu budowlanym.
Usługi asenizacyjne w wariancie rozszerzonym
Usługi asenizacyjne świadczone są nie tylko dla prywatnych gospodarstw domowych, ale także dla gospodarstw rolnych czy przemysłowych zakładów produkcyjnych.
W zakres usług kanalizacyjnych wchodzi także monitoring i inspekcja kanalizacji oraz kontrola jej stanu technicznego, a także wywóz wody ze zbiorników deszczowych i usuwanie odpadów z zakładowych oczyszczalni ścieków. Firmy asenizacyjne wykonują bieżące czynności konserwacyjne w sieci kanalizacyjnej, czyszczą rurociągi i studzienki, serwisują przepompownie sanitarne i przemysłowe. Dodatkowo wykonują płukanie kanalizacji i udrażnianie kanalizacji z zatorów. Firmy asenizacyjne mogą odbierać nie tylko ścieki, ale także tłuszcze, szlamy i oleje. Usuwają odpady biodegradowalne, ale także zawierające substancje niebezpieczne. Zajmują się czyszczeniem separatorów ropopochodnych i separatorów tłuszczu, a także mogą prowadzić nadzór technologiczny nad obiektami wodno-kanalizacyjnymi.